Jópofa Bolt - Ahol a fa hatás a nyerő
A kereszténységben ma nevelkedett emberek legkorábbi időpontja, amikor először hallanak egy mirha nevű fa gyantáról , valószínűleg a gyermeki Biblia Jézus születésének történetével. A három király az Újszövetség szerint a gyermeknek többek között tömjént és mirhát kínál értékes ajándékként. Az aromás fa gyantát azonban az Ószövetség többször említette. Gyakran emlegették tömjénrel, mert mindkettő hasonló felhasználási lehetőségekkel rendelkezett, és akkoriban különösen értékesnek számítottak. A világ más részein a gyermekek tömjén és mirhaolaj illatával nőnek fel. Ezért többet képzelhet el belőle, mint bárki ebben az országban.
A názáreti Jézus életének történetével kapcsolatban az aromás fa gyantát többször is megemlítik, különböző felhasználásokban. Születésekor értékes és szent ajándékként ajánlják fel neki. Később Jézust kenni kell vele - és amikor a kereszten lóg, egy korty bort kínálnak neki, amelyet ízesítés céljából mirha gyantával kevertek össze. Az illatos fa nedvének történelmének ezért több mint 3000 évesnek kell lennie. Sokféle felhasználásának története ugyanolyan régi.
Mi a mirha és honnan származik ez a gyanta?
A Commiphora vagy a balzsamfa növények illatos gumigyanta sem vizuálisan, sem számos felhasználása során nagyon távol áll a tömjéntől. A fák gyantaszüretére, amely manapság főleg Szomáliában, Ománban és az arab régió más országaiban vagy Etiópiában terem, akkor már nagy igény volt. A tömjénfával ellentétben a mirhafák is termeszthetők. Száraz sivatagi éghajlaton járnak a legjobban. A sárgás-barna gyantacsomókat nemcsak sokoldalúnak tekintették, hanem ritkaságuk miatt is értékesek voltak. A mirha gyantával magas áron kereskedtek, és sok nép élénk érdeklődését élvezte, akik kapcsolatba kerültek vele. Ez valószínűleg a mámorító, enyhén nyugtató hatásoknak is köszönhető, amely a mirha gyantából áradt. Mindenekelőtt azonban a fák nedves aromás illata vonzotta az embereket.
Az ókori egyiptomiak például tömjén és mirha darabokat rendeltek nagy mennyiségben, mert illatos balzsamolajok és gyantakeverékek készítésére használták őket. Kleopatra egyebek mellett szeretett illatos olajokkal gyarapodni aromás fa gyantákból és gyógynövényekből. Az ilyen illatok megkülönböztették a felsőbbeket az odalentiektől.
A balzsamfák gyantáival az elhunyt fáraók múmiáit is megőrizték az utókor számára. Ebben az összefüggésben a használat sok szempontja segített az egyiptomiaknak: a mirha gyanta értékes volt. Ebből a szempontból alkalmas volt egy nagy tekintélyű uralkodót a túlvilágra kísérni. A gyanták is kellemes illatúak voltak. Elfedhették a holttestek szagát. A balzsamozásra szintén szükség volt a fagyanták összehúzó, fertőtlenítő és vérzéscsillapító tulajdonságaira. Megőrezték a múmiákat, és feltehetően arról is gondoskodtak, hogy senki ne fertőződjön meg halálos méreggel.
Akkor is elterjedt az aromás fa gyanták és az azokból kivont olajok lehetséges felhasználása. Az illatos fa gyanta a judaizmusban, az arab népekben és a kereszténységben is nagyon népszerű volt. Már elmondták, hogy a Commiphora balzsamfák gyantáit a Bibliában többször említették különféle alkalmazásokban. Az ilyen régi dokumentumok és az egyiptomiak hieroglifaszövegei lehetővé teszik a következtetést, hogy a tömjént és más aromás fa gyantákat nagyon korán használták különféle hatásmódjaikban. Illatát, valamint gyógyászati tulajdonságait használták. A mirha gyöngyök intenzív ízét rágógumi, szájvíz és fogápoló termékek formájában is alkalmazták. A kellemetlen szagokat régen rossznak tartották.
Az orvosilag hatékony gyantát pestis tablettákban is alkalmazták az emberek belülről való fertőtlenítésére a középkorban. A dohányzásnak biztosítania kell, hogy a szobák kártevők nélkül maradjanak. Mint tudják, ez sem segített a fekete halál ellen. A különféle mirha készítményeket korán használták gyógyszerek és kozmetikumok összetevőjeként. Illatos afrodiziákumként szolgált az ókorban más összefüggésekben. Rághatta a pelletet, készíthetett belőlük szájvizet és illatos bőrolajat. A fa nedvének drágasága különösen alkalmassá tette a világ akkori gazdag emberei számára. Ez magában foglalta a papságot is, akik mindig tudták, hogyan növeljék jólétüket.
Mire használják az illatos fa gyantát?
A mirha korábbi alkalmazásai közül sok ma is használatos. Az Amazon-on megtalálja a jelenlegi mirha termékeket
A mirha tinktúrája általában öt rész etanolból és egy részben feloldott fa gyantából áll. A tinktúra hígítatlanul alkalmazható a rákos sebekre és az ínygyulladásra. A hígított tinktúra is gargarizálható, ha vérző íny vagy közelgő megfázás van. Gyulladáscsökkentő, összehúzó, vérzéscsillapító és fertőtlenítő hatásokra van szükség az említett felhasználásokra.
A fák nedvéből kivont mirhaolaj illatos bőrolajként olívaolajjal keverhető. Csak néhány csepp tömény illatolaj kerül az olívaolajba. Ezzel a keverékkel dörzsölve melegítő és bőrápoló hatású. A vérkeringést elősegítő dörzsöléshez vegyen be tíz csepp tömény mirhaolajat, és keverje össze egy teáskanál folyékony mézzel és 200 ml vízzel. Ez a vérkeringést fokozó megoldás csodálatos gyógymód a hideg lábak, a hosszú séta utáni hidegrázás ellen, vagy masszázsolajként használható gyomorfájdalmak esetén.
Hígított formában a mirha tinktúrája gyógyító hatást gyakorolhat a pattanásos pustulákra is. A felületes bőrsérülések, például a horzsolások, enyhén hígított mirha tinktúrával is kezelhetők. A seb ekkor gyorsabban gyógyul. Az alkalmazott tinktúrának fájdalomcsillapító hatása is van. Ezenkívül a balzsamolajat a modern aromaterápiában, valamint aromalámpás helyiségek illatosítására és légköri tisztítására használják. A kozmetikai ipar a mirhaolajat a fogkrémek, szappanok, arckrémek vagy fürdőolajok számos illatos összetevőjének egyikeként tartalmazza. Mint már említettük, a parfümipar is szívesen használja ezt az egzotikus illatot.
A fa nedvének füstje csodálatos illatot fejleszt, amelyet gyakran tömjénnel kombinálnak. A tömjéngyanták és a tömjénpálcák megtalálhatók ebben a kombinációban vagy tisztán. Itt figyelni kell a kiváló minőségre, mert a mirha még ma sem olcsó. Ezért gyakran feszítik vagy keverve olcsóbb illatokkal, például levendulával, gyömbérrel vagy kamillával az ár csökkentése érdekében. Az ilyen keverékek nyugtató vagy élénkítő hatás elérését is szolgálhatják dohányzáskor. Vallási összefüggésekben az ilyen füstölőkeverékeknek misztikus hatása van. Tudatbővítő és enyhén mámorító hatása van, ugyanakkor megnyugtató vagy élénkítő és inspiráló is.
A fa gyanta dózisformáinak és lehetséges felhasználásának sokasága megdöbbentő. Ez azonban nagymértékben hasonlít a tömjénéhez, amely nagyon hasonló felhasználást talált az emberi történelem nagyon korai szakaszában. Megdöbbentő, hogy ma szinte minden felhasználás hosszú évszázadok óta hasonló formában ismert. Az egyetlen különbség a múlt és a jelen között a gyógyszeripari termékek tisztasága és az étrend-kiegészítők kapszula formájában van. Ezenkívül a ma alkalmazott és jóváhagyott gyógyszerek és étrend-kiegészítők többsége bizonyított hatásokon alapul.
Természetesen az évszázadokkal ezelőtt használt parfümolajok, amelyekhez mirha kivonatokat adtak, nem voltak annyira kifinomultak, mint Calvin Klein "Obsession" és más mai mirha alapú parfümjei. A keleti illatok, mint a tömjénés a mirha gyanta fűszeres, édes jegyei miatt népszerű a parfümiparban. A gyantákat rögzítőként használják. A gőz desztillációval kapott mirhaolaj manapság sok drága parfüm felső jegyében található. Mivel a nagy illatosítók receptjei gyakran nem ismertek, nem kell részletesen nyilatkozni, és mivel az államtitkokat őrzik, a mirhaolaj jelenlétéről gyakran csak sejteni lehet. Kis készséggel azonban bárki megtalálhatja az interneten azokat a parfümmárkákat, amelyek legfelső hangjában a balzsam mirhaolajat tartalmazzák.
Milyen tulajdonságokkal rendelkezik a mirha?
Orvosi összefüggésben a mirha kivonatok beváltak a szájápolás és a gyulladásos betegségek terén. A legismertebb termék a mirha tinktúrája. Fertőtlenítő, összehúzó, vérzéscsillapító és hegképző tulajdonságait az íny vagy a száj gyulladása esetén alkalmazzák. A mirha görcsoldó hatása különösen az emésztőrendszer betegségei iránti igény. A mirha kivonat ellazítja a simaizomzat izmait és ezáltal enyhíti az izomlázat.
A gyulladáscsökkentő hatás ebben az összefüggésben is szerepet játszik. Ezen kívül a kutatók antioxidáns hatást is találtak a finomra őrölt mirha kivonatokon. A megbetegedett bélrendszer gyulladáscsökkentő hatásának javítása érdekében ideálisak a kamillával, a nyugtató gyógynövényekkel vagy a szénnel kombinálva. A berlini Charité tanulmányai azt mutatták, hogy a mirha, mint gyógynövény, stabilizálhatja a bélgátat és megvédheti a gyulladásos fehérje káros hatásaitól.
A mirha kivonatokat és alkoholos oldatokat ezért orvosi körülmények között, a tömjénhez hasonló módon alkalmazzák, ideértve a száj gyulladását, akut bélgyulladást, krónikus bélbetegségeket, például fekélyes vastagbélgyulladást vagy Crohn-kórt, irritábilis bél szindrómát vagy hasmenést.
A mirha gyógyszerek egyéb felhasználási módjai a következő címen találhatók:
Az ókori egyiptomiak sebek és bőrgyulladások kezelésére használták. A koszi Hippokratész görög orvos tömjénet és mirha füstölőt is használt a gyulladt sebek megtisztítására. De használta őket légzőszervi megbetegedések vagy emésztési problémák ellen is. Arabia, Afrika vagy Eurázsia korai orvosai nagyon jól tudták a mirha készítmények alkalmazásának különféle lehetőségeit. Ennek megfelelően a globális kereslet már korán hatalmas volt, és folyamatosan növekedett. Az áhított gyantagyöngyöket az egész világon exportálták a Frankincense út karaván útvonalain.
Még Hildegard von Bingen szerint a mirha kivonatok és a tömjénolaj rendkívül hatékonyak voltak a középkorban. Halláscsökkenésre és fülzúgásra egyaránt használt. Senki sem tudja pontosan, hogy ez sikeres volt-e. Önmagában kívül esik az orvosilag bizonyított és bevált felhasználásokon.
Hogyan kell használni? Ajánlott bevitel?
A mirha alkalmazása az adagolási formától függ. A fogkrémek és kozmetikumok, parfümök, szappanok és szájvizek alkalmazása többnyire magától értetődő. Ugyanez van az illatos olajokkal is. Általában annyi csepp egy aromalámpába, hogy a szoba tartós illatot nyújtson. De mint minden illatos olaj, a terpéntartalmú mirha illatú olaj is hosszú távon erős szenzibilizáló és allergén hatást fejthet ki. Az aromaterápia a mirha illatkomponensként történő használatára utal, amelyet már 3000 évvel ezelőtt használtak. Itt inkább a mirhaolajok és a gyanta tömjén tisztító, nyugtató és revitalizáló hatása van. A hatások megváltoztatása vagy javítása érdekében a mirha kivonatokat gyakran más illatadagolókkal is kombinálják.
Orvosi készítmények esetében célszerű a csomagoláson feltüntetetteket használni. A mirha tinktúrát hígítják és szájvízhez használják. Nem mindenkinek tetszik az íze, de a hatás meggyőző. Gyógyhatásai miatt néhány csepp mirhaolajat adhatunk egy bolti kézkrémhez vagy illatmentes, házi készítésű arckrémhez is. Ez ajánlott például irritált bőr vagy gyulladt pattanásos pattanások esetén.
Vannak mellékhatások?
A mirhaolajban található szeszkviterpének közvetlenül az agyra hatnak. A terpének azonban a legnagyobb szenzibilizáló potenciállal rendelkező komponensek is. Az asztmásoknak, a környezeti betegségben szenvedőknek és a COPD-ben szenvedőknek tartózkodniuk kell az aromalámpáktól való mindenféle illattól. Az ilyen embereknek tartózkodniuk kellene a mirha füstölők vagy füstölő gyanták használatától is. A környezetileg beteg emberek jobban kerülik az illatos kozmetikai készítményeket. Ha a fa gyantáját nagy koncentrációban fogyasztják - azaz megrágják vagy lenyelik - gyógyszerszerű mérgezés léphet fel. Az ízét tekintve azonban valószínűtlen, hogy a beadott dózisok elég magasak legyenek ehhez.